Otrokovická teplárna zvýší v roce 2025 cenu za dodávky tepla. Meziroční nárůst ceny za dodávky tepla činí necelých 14%. Důvodem je jednak obecný růst nákladů na výrobu, ale také investice do „ozelenění“ výroby tepla.
Teplárna zásobuje teplem přes devět tisíc domácností, průmyslové podniky, školy, obchodní centra a další instituce v Otrokovicích, Zlíně – Malenovicích a Napajedlech. Díky teplému počasí a úsporám ale spotřeba klesá a nyní má průměrná domácnost spotřebu za rok okolo 19 GJ. Po navýšení a při nezměněné spotřebě nám průměrná domácnost zaplatí za teplo a teplou vodu 1 940 korun měsíčně, což je o 240 korun více než v předchozím roce.
„Ačkoli se neustále snažíme udržet cenu tepla na přijatelné úrovni a rostoucí náklady do ceny tepla promítat postupně či nepromítat plně, projevuje se tato skutečnost na výsledcích hospodaření. Teplárna Otrokovice bohužel skončí v roce 2024 ve ztrátě,“ řekl předseda představenstva Teplárny Otrokovice Petr Jeník.
V roce 2025 se v palivovém mixu zvýší podíl biomasy, přičemž teplárna má dále možnost spalovat uhlí a zemní plyn. Přitom ohledně státní podpory pro výrobu tepla pro zdroje využívající obnovitelné zdroje, jako je biomasa, panuje nejistota. „V roce 2024 jsme dokončili rekonstrukci původně uhelného kotle K4 na spalování biomasy za více než 500 milionů Kč s nadějí, že stát splní, co slíbil, tedy poskytne na takový zdroj provozní podporu. Až v samém závěru roku vláda schválila Nařízení vlády, které by udělení provozní podpory naší Teplárně Otrokovice mohlo umožnit, nicméně její přiznání zůstává nejisté. Pokud k jejímu přiznání dojde, zohledníme jí v cenách tepla v průběhu roku 2025,“ uvedl Petr Jeník.
Teplárna Otrokovice bude i v roce 2025 spalovat uhlí, které je zatíženo emisní povolenkou. Emisní povolenka zůstává nejvýznamnější nákladovou položkou v kalkulacích ceny tepla – jen za rok 2024 to bude částka ca 330 miliónů Kč. Cena zemního plynu, který je emisní povolenkou zatížen také, avšak méně než uhlí, sice klesla, ale i přesto zůstává ve srovnání s cenou uhlí a biomasy neekonomická. Zvýšení podílu plynu na palivovém mixu by tedy za současných podmínek vedlo k ještě většímu tlaku na nárůst ceny tepla.
„Hledáme úspory v provozu i v dalších nákladech, ale ceny emisních povolenek, paliv a mnoha dalších vstupů, jakož i přístup státu k našemu odvětví ovlivnit nemůžeme. Dlouhodobě investujeme do ekologizace zdroje a intenzivně hledáme řešení, jak snížit náklady na výrobu tepla. Věříme, že se nám do budoucna podaří cenu tepla pro koncové zákazníky stabilizovat při zachování spolehlivosti a bezpečnosti dodávek tepla,“ dodal Petr Jeník.
Od ledna 2025 bude cena z objektové předávací stanice (sekundárního rozvodu) za gigajoule (GJ):
1 094,- Kč bez DPH
1 225,- Kč s DPH (12%)